Jak usprawnić rozliczenia VAT w 2022 roku?

Webinar zakończony

O webinarze

Rok 2022 przyniósł podatnikom nie tylko rewolucję związaną z Polskim Ładem. Od stycznia 2022 roku weszło w życie sporo nowości związanych z podatkiem VAT. Zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe w firmie, te zmiany są bardzo istotne. Częściowo mają na celu uproszczenie rozliczeń i wprowadzenie szeregu ułatwień dla podatników. W dużej mierze jednak nakładają na przedsiębiorców dodatkowe obowiązki związane z raportowaniem VAT. O tym, co ulegnie zmianie i jak odnaleźć się w nowych regulacjach, opowiemy na naszym webinarze.

home.pl to największy i najbardziej rozpoznawalny w Polsce dostawca usług internetowych dla klientów biznesowych i indywidualnych. Jako część globalnej grupy IONOS, home.pl jest liderem branży również w Europie. Misją firmy jest wspieranie ludzi i przedsiębiorstw kreujących e-świat. home.pl SA jest właścicielem czterech marek: home.pl, AZ.pl, premium.pl oraz homecloud.pl.

Biorąc udział w tym webinarze dowiesz się:

Jakie zmiany nastąpiły w przepisach dotyczących VAT 2021/2022 i jak się do nich przygotować:

· e-commerce – likwidacja zwolnienia z VAT tzw. małych przesyłek, definicja WSTO, procedura IOSS, procedura USZ;

· Krajowy System e-Faktur – wprowadzenie faktury ustrukturyzowanej, wystawianej przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. W 2023 roku KSeF zostanie obowiązkowym rozwiązaniem. Każdy przedsiębiorca będzie rozliczał faktury elektronicznie;

· możliwość opodatkowania niektórych usług finansowych zwolnionych z VAT – pośrednictwa finansowego, usług zarządzania związanego z funduszami inwestycyjnymi, portfelami inwestycyjnymi, ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, otwartymi funduszami emerytalnymi czy usług udzielania kredytów lub pożyczek oraz instrumentów finansowych;

· nowe terminy zwrotu VAT (40 dni i 15 dni);

· grupy VAT – możliwość konsolidacji rozliczeń w ramach podatku od towarów i usług przez podmioty powiązane finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowane jako podatnicy VAT;

· Zmiany w JPK – WSTO_EE, IED, ulga na złe długi, czynny żal dla części ewidencyjnej;

· obniżenie stawek VAT na żywność, nawozy i paliwa;

· JPK_VAT – zmiany mają bezpośredni wpływ na raportowanie JPK_VAT i wpływają negatywnie na ryzyko popełnienia błędu w JPK. Dlatego konieczne będzie zwiększenie nacisku na odpowiednią weryfikację raportowanych danych i ich zgodność z przepisami. Należy pamiętać o przeprowadzeniu audytu i odpowiednim dostosowaniu systemów finansowo-księgowych oraz narzędzi do generowania JPK. Na webinarze przedstawimy również sposoby na to, jak uniknąć błędów w JPK_VAT za pomocą profesjonalnych narzędzi raportowych.

Dla kogo będzie ciekawy?

Pracowników działów finansowo – księgowych, specjalistów ds. VAT, dyrektorów finansowych, małych i średnich przedsiębiorców, a także biur księgowych.

Prowadzący

Rafał Kacprowski

Doradca podatkowy TAX INSIGHT i GWW. Ponad 10. letnie doświadczenie w zakresie podatków pośrednich, automatyzacji procesów podatkowych oraz JPK zdobył w jednej z firm tzw. Wielkiej czwórki. Specjalizuje się w podatku od towarów i usług oraz analizie biznesowej szeroko rozumianych procesów podatkowych.

!function(){var e,t=”smIframe-c0wzuguoozqqjy2t”,n=”SM_RESIZE_IFRAME:”+t,i=”SM_IFRAME_HEIGHT:”+t+”:”,r=function(){return e?e:e=document.getElementById(t)};window.addEventListener(„resize”,function(){r()&&e.contentWindow.postMessage(n,”*”)}),window.addEventListener(„message”,function(t){var n=t.data;try{if(0!==n.indexOf(i))return;r()&&(e.style.height=parseInt(n.replace(i,””))+”px”)}catch(o){}})}()